Być może słyszałeś, jak Twój optometrysta czy okulista zalecał wykonanie testu OCT podczas badania wzroku, ale co to tak naprawdę jest?
OCT to potężne narzędzie używane przez Twojego optometrystę do monitorowania zdrowia oczu i diagnozowania możliwych chorób oczu. 

Cyfrowy test oczu 3D

Optyczna tomografia koherentna, w skrócie OCT, jest czasami określana jako „3D” lub „cyfrowe” badanie oka. Dzieje się tak, ponieważ OCT polega na wykonywaniu cyfrowych obrazów 3D oka. W szczególności OCT wykonuje przekrojowy obraz siatkówki, wrażliwej na światło części oka. 

Jak działa OCT?

OCT działa podobnie do USG. Zapewnia w czasie rzeczywistym obrazy wewnętrznych struktur oka, tak jak ultradźwięki, ale OCT wykorzystuje fale świetlne zamiast fal dźwiękowych. Te fale świetlne oświetlają i skanują siatkówkę, dając okuliście szczegółowy obraz w rozdzielczości zbliżonej do komórkowej.

mo-post0239a-www

Czego możesz się spodziewać w trakcie badania?

Badanie OCT trwa około 10 minut. Test ten jest nieinwazyjny i bezbolesny. Po prostu kładziesz podbródek na ramieniu urządzenia i trzymasz otwarte oczy, patrząc na cel (często migającą kropkę lub mały obrazek). Następnie urządzenie OCT bezdotykowo skanuje twoje oko.

W zależności od poziomu ryzyka lub historii choroby oczu, okulista może zalecić zakropienie oczu podczas badania OCT. To prosta procedura, która zapewnia optometryście jeszcze szerszy widok siatkówki.

mo-post0239www

Analiza i omówienie testu OCT

Dlaczego ważne jest zaliczenie testu OCT?

Palenie, otyłość i wysokie ciśnienie krwi to poważne czynniki ryzyka powodujące konieczność wykonania badania OCT co najmniej raz w roku. To samo dotyczy osób w wieku powyżej 50 lat.

Zwyrodnienia plamki żółtej mają wpływ na ostrość widzenia i mogą powodować pogorszenie jakości życia. Jeśli te zmiany nie zostaną rozpoznane na czas i pozostaną trwale nieleczone, mogą ostatecznie doprowadzić do utraty wzroku.

Jaskra również jest niebezpieczną chorobą, która zaburza równowagę pomiędzy produkcją i odpływem cieczy wodnistej, co powoduje wzrost ciśnienia w oku. Ten patologiczny mechanizm powoduje obumieranie nerwu wzrokowego i ubytki w polu widzenia. OCT może pomóc w diagnozowaniu jaskry, pokazując uszkodzenia i zmiany nerwu wzrokowego.

Zaćma jest chorobą nieuleczalną, ale jeśli zostanie wykryta na czas, można ją bardzo dobrze leczyć, aby uniknąć znacznej utraty wzroku i ślepoty. Wczesną diagnostyka, poprzez badanie OCT jest idealnym rozwiązaniem.

Korzyści z testu OCT.

OCT to świetne narzędzie w diagnozowaniu chorób oczu. W niektórych przypadkach OCT może pomóc Twojemu optometryście we wcześniejszym zdiagnozowaniu choroby oczu, co pozwala na skuteczniejsze leczenie. Ponieważ obrazy OCT dają optykowi tak szczegółowy obraz siatkówki, może wykryć nawet niewielkie oznaki choroby oczu.

Oprócz wczesnej diagnozy choroby, OCT może również pomóc w:

  • monitorowanie postępu chorób oczu.
  • diagnozowanie innych chorób, takich jak wysokie ciśnienie krwi, stwardnienie rozsiane i choroby naczyniowe.  

BEZPŁATNE OCT

siatkówki oka i nerwu wzrokowego

Ilość badań ograniczona.
Wymagana rezerwacja telefoniczna.

0,00do 31 października 2022

Tel. 32 327 12 86 | 883 348 183

Jeśli ten artykuł wydał Ci się wartościowy, podziel się nim ze swoimi znajomymi!

Zostaw komentarz


Zapisz się na badanie wzroku: +48323271286

lub

-

a my oddzwonimy do Ciebie i umówimy wizytę.