Optyk Tychy
Jeśli myślisz o zakupie okularów przeciwsłonecznych wysokiej jakości, nie pozwól żeby sugestie znajomych, czy też ilość wydanych złotówek, miały decydujący wpływ na Twoją decyzję. Dobrze jest wziąć pod rozwagę również kilka innych rzeczy. Na przykład, upewnij się, że te fajne odcienie, które Ci się podobają, zapewnią maksymalną ochronę przed promieniowaniem UV. Zwróć też uwagę na wytrzymałość materiału z jakiego wykonane są oprawki i upewnij się, że Twoje nowe okulary przeciwsłoneczne dają Ci wystarczającą osłonę, aby oprócz oczu chronić też wrażliwą skórę wokół nich.  W tym krótkim przewodniku, zwracamy uwagę na podstawowe czynniki, o których warto pomyśleć przed zakupem dobrych okularów przeciwsłonecznych.

Jak ważna jest ochrona UV?

Nie daj się zwieść odcieniom soczewek — zdolność blokowania promieni UV i ciemność soczewek to nie Nie daj się zwieść odcieniom soczewek — zdolność blokowania promieni UV i ciemność soczewek to nie to samo. W rzeczywistości ochrona przed promieniowaniem UV zależy od tego, czy podczas produkcji soczewki zostały nałożone określone środki chemiczne, a nie od koloru soczewki czy głębokości zabarwienia. Aby zapewnić ochronę oczu, zawsze szukaj okularów przeciwsłonecznych oznaczonych jako blokujące 99% lub % promieni UV. Niektóre etykiety zawierają również informację „absorpcja UV do 400nm” lub UV400, co odpowiada 100-procentowej ochronie. Ochrona oczu przed szkodliwymi skutkami ekspozycji na promieniowanie UV powinna być Twoim priorytetem przy wyborze okularów przeciwsłonecznych. Jeśli nie jesteś pewien czy Twoje okulary przeciwsłoneczne zapewniają Ci maksymalną ochronę przed słońcem, w naszym zakładzie optycznym pomożemy Ci to sprawdzić, jak również wybrać najlepsze soczewki przeciwsłoneczne do Twoich potrzeb.

Jakie materiały oprawek okularów przeciwsłonecznych są najlepsze?

Przy wyborze kształtu i stylu dla swoich nowych okularów przeciwsłonecznych, przemyśl, czy oprawki będą trwałe na tyle, aby pasowały do ​​Twojego stylu życia.  Oprawy metalowe są popularnym wyborem ze względu na ich giętkość i odporność na korozję. Jednak metalowe ramki nie dają Ci zbyt wielu możliwości jeśli chodzi o styl i kolory.  Plastikowe oprawki są na ogół tańsze i mają nieskończoną gamę kolorów i wzorów do wyboru, ale niektóre są bardzo delikatne i mogą być mało odporne na złamania, a duża ekspozycja na światło słoneczne, może powodować z czasem blęknięcie koloru.  Każdy materiał stosowany w oprawkach ma swoje unikalne zalety i wady, dlatego w naszym salonie chętnie pomożemy Ci wybrać najlepsze oprawki dla Ciebie.

Z jakiego materiału soczewki okularów przeciwsłonecznych są najmocniejsze?

Zarówno soczewki szklane, jak i plastikowe mają swoje zalety i wady. Soczewki szklane są zwykle bardziej odporne na zarysowania i zapewniają najczystsze widzenie. Szkło jest jednak zwykle cięższe, co nieco ogranicza wybór oprawek. Szklane soczewki nie są też tak odporne na uderzenia jak soczewki plastikowe, co może stać się realnym zagrożeniem dla dzieci (i niezdarnych dorosłych). Soczewki plastikowe są lżejsze i tańsze niż soczewki szklane, dlatego zdecydowana większość okularów przeciwsłonecznych i soczewek do okularów przeciwsłonecznych na zatrzask jest wykonana z niedrogiego, ale trwałego materiału. Soczewki z tworzywa sztucznego, pozwalają na łatwe nakładanie dodatkowych powłok, dzięki czemu możesz widzieć wyraźniej. Bez względu na wybrany materiał soczewek, soczewki przeciwsłoneczne, które chcesz kupić, powinieneś sprawdzić pod kątem dopasowania kolorów i pochłaniania promieniowania UV. Powinny też być pozbawione wszelkich odkształceń i niedoskonałości.

Jakie powłoki soczewek wybrać?

Dodatki do soczewek, takie jak polaryzacja, gradienty i powłoki antyrefleksyjne (AR) nie przyczyniają się do ochrony przed promieniowaniem UV, ale powłoki soczewek mogą dodatkowo zapewnić komfort dla oczu i ostre cienie.  Na przykład, jeśli uczestniczysz w mocno oślepiających zajęciach, jak na przykład jazda na nartach, wędkowanie, sporty wodne, czy plażowanie, dobrze będzie rozważyć zakup okularów z soczewkami polaryzacyjnymi. Ta specjalistyczna powłoka soczewek nie jest zbyt droga, a pomoże Ci wyeliminować odblaski i zapobiec zmęczeniu oczu .  Powłoki lustrzane, a także soczewki gradalne i dwugradalne, również są świetną opcją podczas aktywności w oślepiających warunkach. Zyskujesz nie tylko warstwę ochrony przed odblaskami, ale też warstwę chłodu do swoich nowych okularów przeciwsłonecznych. Możesz też rozważyć zakup soczewek fotochromowych, takie jak Transitions. Soczewki fotochromowe automatycznie przyciemniają się w jasnym świetle słonecznym i rozjaśniają się w słabym świetle, dzięki czemu wystarczy Ci jedna para okularów do noszenia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń.  Bez względu na zastosowany materiał i powłokę soczewek, powinny być one wystarczająco ciemne, aby przesłonić 75% do 90% światła widzialnego. Wskazówka dla Ciebie: jeśli widzisz wyraźnie swoje oczy przez soczewki, gdy patrzysz w lustro, prawdopodobnie nie są one wystarczająco ciemne. 

Czy moje okulary przeciwsłoneczne zapewniają wystarczającą ochronę przeciwsłoneczną?

Twoje okulary przeciwsłoneczne mogą blokować 100% promieni ultrafioletowych, ale czy zakrywają wystarczająco mocno twoje oczy, aby ochronić je przed promieniami słonecznymi płynącymi z wszystkich kierunków? Aby mieć pewność, że dobrze chronisz swoje oczy, wybierz raczej duże stylówy, albo okulary zaokrąglone, osłaniające skronie, bo w ten sposób dajesz gwarancję prawdziwej ochrony przed słońcem.
Na zdjęciu: Okulary przeciwsłoneczne marki Solano z filtrem polaryzacyjnym. Podobny artykuł: Promieniowanie UV, czyli jak chronić swoje oczy?
Jeśli ten artykuł wydał Ci się wartościowy, podziel się nim ze swoimi znajomymi!

Zostaw komentarz