Promieniowanie UV

Na pewno wiesz, że zbyt duża ekspozycja na słoneczne promienie ultrafioletowe (UV) może powodować oparzenia słoneczne i raka skóry. Ale czy wiesz, że promieniowanie UV może również zaszkodzić Twoim oczom?

Nadmierna ekspozycja oczu na działanie promieni słonecznych wiąże się poważnymi problemami z oczami, w tym z zaćmą, zwyrodnieniem plamki żółtej, zapaleniem spojówek, ślepotą śnieżną. Dodatkowym zagrożeniem jest też skrzydlik, czyli zgrubienie spojówki gałkowej oraz tłuszczyk oka.

Ochrona oczu przed promieniowaniem UV

Aby chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, za każdym razem, gdy przebywasz na zewnątrz, powinieneś nosić okulary przeciwsłoneczne, które blokują 100% promieniowania UV. Twoje oczy potrzebują tej ochrony nawet w pochmurne dni, ponieważ szkodliwe promienie UV mogą przenikać przez chmury.

Najlepszą ochronę zapewniają oprawki okularów przeciwsłonecznych, które przylegają do oczu, ponieważ maksymalnie ograniczają ilość światła słonecznego, docierającego do oczu z wszystkich stron.

Co to jest UV?

Wiele osób nazywa promieniowanie ultrafioletowe „światłem UV”, ale to określenie jest technicznie niepoprawne, ponieważ promieni UV nie możemy zobaczyć. Promieniowanie ultrafioletowe jest niewidoczne.

widmo-elektromagnetyczne

Promienie ultrafioletowe (UV) mają wyższą energię i nie wchodzą w sferę światła widzialnego, jak na rysunku obok. W widmie elektromagnetycznym fale radiowe mają najniższą energię, a promienie gamma mają najwyższą energię.

Istnieją trzy kategorie promieniowania UV:

UVC
Są to promienie UV o najwyższej energii i potencjalnie mogłyby być najbardziej szkodliwe dla oczu i skóry. Na szczęście warstwa ozonowa naszej atmosfery, blokuje praktycznie wszystkie promienie UVC.

Oznacza to jednak, że zubożenie warstwy ozonowej może potencjalnie umożliwić dotarcie wysokoenergetycznych promieni UVC do powierzchni Ziemi i spowodować poważne problemy zdrowotne związane z promieniowaniem UV.

Promienie UVC mają długości fal w zakresie od 100 do 280 nanometrów (nm).

UVB
Promienie UVB mają nieco dłuższe fale (280-315 nm) i niższą energię niż promienie UVC. Promienie te są częściowo filtrowane przez warstwę ozonową, ale niektóre docierają do powierzchni Ziemi.

W małych dawkach promieniowanie UVB stymuluje produkcję melaniny (barwnika skóry), powodując ciemnienie skóry, czyli opaleniznę.

Ale w wyższych dawkach promienie UVB powodują oparzenia słoneczne, co zwiększa ryzyko raka skóry. Promienie UVB powodują również przebarwienia skóry, zmarszczki i inne oznaki przedwczesnego starzenia się skóry.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVB wiąże się również z szeregiem problemów z oczami, w tym ślepotą śnieżną, skrzydlikiem i tłuszczykiem oka.

Ponieważ rogówka wydaje się pochłaniać 100% promieni UVB, jest mało prawdopodobne, aby ten rodzaj promieniowania UV powodował zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej, co jest związane z ekspozycją na promieniowanie UVA (czytaj poniżej).

UVA
Promienie UVA mają niższą energię niż promienie UVB i UVC. Ale promienie UVA mogą przenikać przez rogówkę i dosięgnąć obiektywu i siatkówki wewnątrz oka.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVA została powiązana z rozwojem niektórych rodzajów zaćmy, a badania sugerują, że promienie UVA mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej.

Czynniki ryzyka UV

Każdy, kto spędza czas na świeżym powietrzu, za względu na występujące promieniowanie UV, narażony jest na problemy z oczami.
Rzeczywista dawka promieniowania UV, jaką otrzymujesz przebywając na zewnątrz, zależy od kilku czynników. Są to m.in.:

  • Lokalizacja geograficzna
    Najbardziej narażone na promieniowanie UV są osoby przebywające w strefie tropikalnej,  głównie w pobliżu równika. Im dalej jesteś od równika, tym ryzyko jest mniejsze.
  • Wysokość n.p.m.
    Ekspozycja na promieniowanie UV jest większa na większych wysokościach.
  • Pora dnia
    Ekspozycja na promieniowanie UV jest większa, gdy słońce jest wysoko na niebie, zwykle między 10 rano, a 14 po południu
  • Miejsce
    Ekspozycja na promieniowanie UV jest generalnie większa na otwartych przestrzeniach, szczególnie w pobliżu powierzchni silnie odbijających światło, takie jak śnieg i piasek.
    W rzeczywistości ekspozycja na promieniowanie UV może nawet się podwoić, gdy promienie UV odbijają się od śniegu. Natomiast najmniejsza ekspozycja, będzie występować w mieście, gdzie wysokie budynki rzucają cień na ulice.
  • Leki
    Niektóre leki, takie jak tetracyklina, sulfonamidy, pigułki antykoncepcyjne, leki moczopędne i uspokajające, mogą zwiększać wrażliwość organizmu na promieniowanie UV.
indeks uv

Kodowany kolorami system ostrzegania tzw. Index UV to międzynarodowa jednostka, która określa natężenie promieniowania UV na konkretny dzień i konkretny obszar.

Dzieci również potrzebują ochrony przed promieniowaniem UV

Ryzyko uszkodzenia oczu i skóry przez promieniowanie UV kumuluje się — co oznacza, że ​​niebezpieczeństwo rośnie, im więcej czasu spędzasz na słońcu.

Dlatego szczególnie ważne jest, aby dzieci chroniły oczy przed słońcem, ponieważ to one na ogół znacznie więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu, aniżeli dorośli.

Wielu okulistów jest zdania, że ponieważ dzieci spędzają znacznie więcej czasu na świeżym powietrzu niż większość dorosłych, dlatego wiele problemów ze wzrokiem może wystąpić u nich jeszcze przed zakończeniem 18 roku życia.

Ponadto dzieci są bardziej podatne na uszkodzenia oczu spowodowane promieniami UV, ponieważ soczewka w oku dziecka jest bardziej przejrzysta niż soczewka u osoby dorosłej, przez co więcej promieniowania UV wnika w głąb oka.

Dlatego upewnij się, że Twoje dzieci mają dobrą ochronę przed słońcem i kiedy wychodzą na zewnątrz, noszą dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne lub soczewki fotochromowe. Możesz też zachęcić swoje dziecko do noszenia czapki z daszkiem w słoneczne dni, aby dodatkowo zmniejszyć ekspozycję na promieniowanie UV. 

Okulary przeciwsłoneczne chroniące oczy przed promieniowaniem UV

Aby jak najlepiej chronić oczy przed szkodliwymi promieniami słońca, zawsze noś dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, gdy jesteś na zewnątrz.

Szukaj okularów przeciwsłonecznych, które blokują 100 procent wszystkich promieni UV. W naszym salonie optycznym pomożemy Ci wybrać najlepsze soczewki przeciwsłoneczne do Twoich potrzeb.

Żeby ochronić jak najwięcej delikatnej skóry wokół oczu, wypróbuj co najmniej jedną parę okularów przeciwsłonecznych z dużymi soczewkami, bądź z oprawkami dopasowanymi do kształtu głowy. A w zależności od Twojego stylu życia na świeżym powietrzu, możesz również wypróbować okulary przeciwsłoneczne wyczynowe lub sportowe.

Weź też pod uwagę fakt, że wybór okularów przeciwsłonecznych z ochroną UV, nie ma związku z kolorem i zaciemnieniem soczewek. Dla przykładu - soczewka w kolorze jasnobursztynowym może zapewnić taką samą ochronę przed promieniowaniem UV jak soczewka ciemnoszara. Nasi optycy mogą również szybko sprawdzić, czy soczewki które posiadasz dają Ci 100% ochronę przed promieniowaniem UV.
Odwiedź nasz salon, żeby zyskać pewność, że jesteś bezpieczny na słońcu.

Oprócz okularów przeciwsłonecznych, rozważ też noszenie kapelusza z szerokim rondem w słoneczne dni. Taka dodatkowa osłona przed słońcem, może nawet o 50 procent zmniejszyć narażenie Twoich oczu na promieniowanie UV.

Dodatkowe wskazówki dotyczące okularów przeciwsłonecznych i ekspozycji na promieniowanie UV

Istnieje wiele nieporozumień na temat ochrony przeciwsłonecznej Twoich oczu.
Pamiętaj o tych wskazówkach:

  • Nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne blokują 100 procent promieni UV.
    Jeśli nie masz pewności, jaki poziom ochrony UV zapewniają Twoje okulary przeciwsłoneczne, zanieś je do okulisty lub optyka w celu oceny. Wielu okulistów posiada przyrządy, które mogą mierzyć ilość promieniowania UV, które blokują soczewki.

  • Pamiętaj, aby nosić okulary przeciwsłoneczne, nawet gdy przebywasz w cieniu.
    Chociaż cień zmniejsza do pewnego stopnia ekspozycję na promieniowanie UV, Twoje oczy nadal będą narażone na promienie UV odbijające się od budynków, jezdni i innych powierzchni.

  • Okulary przeciwsłoneczne są potrzebne również w zimie,
    ponieważ świeży śnieg może odbijać 80 procent promieni UV. Jeśli jeździsz na nartach lub snowboardzie, wybór odpowiednich soczewek jest niezbędny, aby mieć pełną ochrony przed promieniowaniem UV na stoku.

  • Nawet jeśli Twoje soczewki kontaktowe blokują promienie UV, nadal potrzebujesz nosić okulary przeciwsłoneczne. Promienie UV mogą uszkadzać powieki i inne tkanki, które nie są zakryte soczewką. Dlatego noszenie okularów przeciwsłonecznych chroni delikatne tkanki i skórę wokół oczu przed uszkodzeniami powodowanymi przez promieniowanie UV.

Zacznij od badania wzroku

Zanim kupisz okulary przeciwsłoneczne zaplanuj badanie wzroku w naszym zakładzie optycznym. Nawet niewielka wada refrakcji lub mała zmiana w recepcie na okulary, może mieć duży wpływ na jakość i  komfort Twojego widzenia, w czasie kiedy przebywasz na zewnątrz.

Każdy z nas chce cieszyć się słonecznym dniem i spędzać letni czas na świeżym powietrzu. Bądź jednak bezpieczny i upewnij się, że masz odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, takie które ochronią Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Jeśli ten artykuł wydał Ci się wartościowy, podziel się nim ze swoimi znajomymi!

Zostaw komentarz


Przewodnik po dobrych okularach przeciwsłonecznych - Optyk Okulista Tychy Modne Okulary

2 lata temu

[…] Na zdjęciu: Okulary przeciwsłoneczne marki Solano z filtrem polaryzacyjnym.Podobny artykuł: Promieniowanie UV, czyli jak chronić swoje oczy? […]

O co chodzi z niebieskim światłem? - Optyk Okulista Tychy Modne Okulary

1 rok temu

[…] Promieniowanie UV, czyli jak chronić swoje oczy? […]